S ponedeljkovo kulturno prireditvijo so praznik slovenske kulture, 8. februar, počastili tudi v Brežicah. V kulturnem programu je nastopil Orkester Slovenske vojske z dirigentko Andrejo Šolar, slavnostni govornik pa je bil dr. Milan Jazbec. Folklorna skupina KUD Oton Župančič Artiče je prejela zlato odličje za delo v letu 2008.
Prvi začetki organiziranega delovanja folklorne dejavnosti v Artičah segajo v leto 1967, ko je vodenje skupine prevzela gospa Marija Haler. Z belokranjskimi in gorenjskimi plesi so nastopali po celi brežiški občini in izven nje. Glasbeno spremljavo je prispevala takratna tamburaška skupina in gospod Miha Haler s harmoniko. Skupina se je postopoma dopolnjevala in svojemu repertoarju dodala še ples iz Slavonije in splet partizanskih plesov. Prisotni so bili na številnih prireditvah v brežiški, krški, sevniški in drugih občinah. Nadvse ljub pa jim je spomin na gostovanje v Gevgeliji in Veliki Plani.
V začetku leta 1986 je mentorstvo skupine prevzel gospod Zdravko Dušič, ki jo vodi še danes. Naučili so se prvih štajerskih in kozjanskih plesov in dopolnili svoje kostume tudi s tega področja. V letih 1989 in 1990 so se prvič predstavili v tujini: v Italiji in v Nemčiji. Število folkloristov je raslo, prav tako kvaliteta izvajanja. Začeli so razmišljati o podmladku in ob pomoči soplesalke in učiteljice na osnovni šoli Artiče, gospe Vesne Bogovič, ustanovili otroško skupino.
Repertoar plesnih postavitev so razširili na večino slovenskih pokrajin. Imajo tudi lastno glasbeno spremljavo. Z voljo, vztrajnim delom in ambicijami so se uvrstili v sam vrh folklorne dejavnosti v Sloveniji. Temu je sledilo gostovanje na mednarodnih folklornih festivalih na Hrvaškem, v Franciji, Nemčiji, Poljski, na Škotskem in na Češkem. Na teh gostovanjih se je porodila ideja, da bi podoben festival organizirali tudi pri nas. Leta 2005 je bil na področju Posavja in Dolenjske izveden prvi mednarodni folklorni festival »SLOFOLK,« ki od takrat poteka vsako leto in Artičani so med glavnimi organizatorji.
Ob festivalih pa se je skupina v sodelovanju s pevci in tamburaši lotila tudi raziskav in predstavitev domačih šeg in običajev kot so ličkanje koruze, žetev, mlačev, ohcet, »furnga,« kmečke igre in podobno. Z
običajem ličkanja koruze se je skupina z artiškimi pevci uvrstila na domači mednarodni festival »Lent« v Mariboru, prav tako pa so bili povabljeni na festival v Zakopane.
S pomočjo Posavskega muzeja Brežice, z etnologinjo dr.Marijo Makarovič in etnomuzikologom Mirkom Ramovšem je bila leta 2005 podana strokovna odločitev za rekonstrukcijo kostumov iz okolice Brežic iz začetka 19.stoletja. V rekonstrukcijo sta bila zajeta oba oblačilna tipa brežiškega področja tega obdobja; bela ravninska noša (panonski tip) in noša okoliških hribov (alpski tip). S pomočjo sponzorjev, donatorjev ter iznajdljivih krojaških mojstrov je uspela skupina obleči kar 12 parov plesalcev in godcev. 
Gospod Mirko Ramovš je za skupino pripravil tudi odrsko postavitev brežiških plesov, dr.Drago Kunej pa je prispeval glasbeno priredbo. S tem izvirnim projektom je folklorna skupina na najboljši način počastila svojo 40 letnico delovanja, KUD Oton Župančič pa jo predlaga za dobitnico zlatega odličja.
Več fotografij si lahko ogledate v galeriji.